1396/12/05
 
حوزه های فعالیت:
تحقیقات و فناوری
اشتغال و كار آفريني
آموزش
فرهنگ و هنر
 
لینک ها:
ASPxHyperLink

ASPxHyperLink

ASPxHyperLink

ASPxHyperLink

ASPxHyperLink

 
 
 
 
پزشكي و سلامت>بيوتكنولوژي و نانوتكنولوژي>
پزشكي و سلامت>تكنولوژي سلولي>
پزشكي و سلامت>سلول درماني>
 
فرآورده‌هاي بيولوژيك و نوتركيب


گروه پروتئین‏های نوترکیب در پژوهشگاه رویان با تولید مجموعه‏ای از فاکتورهای رشد توانسته است بخشی از نیاز گسترده و روزافزون پژوهشگران کشور را به فاکتورهای رشد مورد نیاز برای پژوهش‌های سلولی به ویژه تحقیقات سلول‌های بنیادی با هزینه مناسب تأمین کند. به منظور اطمینان از کیفیت، پروتئین‌های تولیدشده مراحل آزمون‏های کیفی از جمله آزمون‏های استریل بودن، آزمون شناسایی اندوتوکسین و شناسایی مایکوپلاسما و از همه مهم‌تر آزمون فعالیت زیستی بر اساس روش‌های استاندارد بر روی این پروتئین‌ها انجام می‏شود و پس از اطمینان از صحت آن‌ها، برای مصرف پژوهشگران محترم عرضه ‏می‌گردند. قیمت کمتر در مقایسه با نمونه‏های وارداتی، دسترسی سریع و ارسال استاندارد پروتئین‌های نوترکیب رویان، این پروتئین‌ها را به گزینه‏ای بسیار مناسب برای پژوهشگران ایران تبدیل کرده است.
پشتیبانی فنی و ضمانت کیفیت پروتئین‌ها، مزیت دیگری است که استفاده‌کنندگان از پروتئین‌های نوترکیب رویان از آن بهره‌مند هستند. تا کنون پروتئین‏های نوترکیب پر
مصرف شامل پروتئین‏‏هایbFGF ،EGF ،IGF-I ، KGF، BMP4، GDNF و
LIF انسانی و نیز LIF موشی در پژوهشگاه رویان تولیدشده‌اند.عامل رشد فیبروبلاستی-2 (FGF-2 یا bFGF): عامل رشد فیبروبلاست-2 (Fibroblast Growth Factor-2 یا FGF-2 یا bFGF) یکی از مهم‌ترین عامل‌های رشد خانواده عامل‌های رشد فیبروبلاستی است. این پروتئین تکثیر سلول‏های مزانشیمی، نورواکتودرمی و اندوتلیالی را تحریک می‏کند. bFGF یکی از اصلی‌ترین عوامل حفظ سلول‏های بنیادی انسانی در شرایط بنیادینگی و عدم تمایز است.


عامل رشد اپیدرمی (EGF): عامل رشد اپیدرمی (Epidermal Growth Factor) یا EGF نقش مهمی در رشد، تکثیر و تمایز انواع سلول‏های ایفا می‏کند. عامل رشد اپیدرمی در تعداد زیادی از گونه‏های پستانداران و در تعداد وسیعی از بافت‏ها و مایعات بدن آن‌ها یافت می‏شود. EGF اثرات زیستی متفاوت و متنوعی دارد. به عنوان نمونه پروتئین EGF تکثیر و تمایز سلول‌های اپیتلیال پوست، قرنیه، بافت ریه، نای و مجاری دستگاه گوارشی را تحریک می‏کند.عامل مهارکننده لوکمیا(LIF): عامل مهارکننده لوکمیا (Leukemia inhibitory factor) یا به اختصار LIF گلیکوپروتئینی چند عملکردی است و از اعضای خانواده‏ اینترلوکین-6 به شمار می‏رود. LIF از تمایز خودبخودی در سلول‌های بنیادی جنینی جلوگیری می‏کند و فنوتیپ بنیادینگی را حفظ می‏کند. این ویژگی منحصربه‌فرد، LIF را به عنوان مکملی مهم برای کشت سلول‌های بنیادی جنینی تبدیل کرده است.عامل رشد شبه انسوليني 1 (IGF-1): عامل رشد شبه انسوليني 1 (Insulin-like Growth Factor 1, IGF-1)، نقش مهمي در تکثير، تمايز، آپوپتوز، رشد بافت‏ها و نیز توليد و گسترش سلول‏هاي سرطاني ايفا مي‏کند. همچنین اين عامل رشد در تحقيقات سلول‏هاي بنيادي اهمیت دارد.


پروتئين نوترکيب BMP4: خانواده پروتئین‏های Bone Morphogenetics Proteins یا ‏ BMPs يکي از زير خانواده‏هاي ابر خانواده TGF-β ‏است که در پیام‏رسانی سلولي از ابتداي دوران جنيني تا بزرگ‌سالی نقش دارد. اعضاي اين ابر خانواده به طور گسترده‏اي در بدن توزیع‌شده‌اند و در فرآيندهاي فيزيولوژيک مختلفي موثر هستند. ‏به طور مثال BMP7 و BMP4 در تکوين و نگهداري استخوان و غضروف نقش دارند.


عامل رشد کراتینوسیت (KGF): عامل رشد کراتینوسیت (Keratinocyte
growth factor یا KGF)، جزء خانواده عامل‏های رشد فيبروبلاستي است و با عنوان عامل رشد فيبروبلاستي 7 (Fibroblast growth factor 7) نيز شناخته مي‏شود. اعضاء اين خانواده نقش مهمي در بقاي سلولي دارند و در بسياري از فرايندهاي زيستي از جمله رشد و نمو جنين، رشد سلول، ريخت زايي، ترميم بافت، رشد و گسترش بافت‏هاي سرطاني نقش ايفا مي‏کنند.
‏اين پروتئين نيز نقش مهمي در تنظيم رشد و نمو جنين، تکثير و تمايز سلول داشته،
براي ريخت‏زايي طبیعی مورد نياز است. ‏پروتئين نوترکيب GDNF: عامل رشد Glial Cell Line derived Neurotrophic Factor یا GDNF عامل رشد سيستم عصبي است که در حفظ و نگهداري ‏برخي زير جمعيت‏هاي سلول‏هاي عصبي اعصاب مرکزي و محيطي در خلال رشد و تکوين آن‌ها نقش مؤثري دارد. 


 

 

موارد قابل ارائه :
تولید سفارشی
دانش فني

واحد متولی در جهاد دانشگاهی :
پژوهشگاه علوم سلولی و ناباروری، رویان
سوال
 
 
 
      
 
 
 
  
بخش ها:
صنعت نفت
حمل ونقل ريلي
بيوتكنولوژي
صنايع نيروگاهي
انرژي هاي نو
 
ASPxHyperLink
ASPxHyperLink
ASPxHyperLink
 
                     Contact Us     Privacy Statement    Terms Of Use
                            Copyright @ 2008 Academic Center for Education, Culture and Research, All Rights Reserved